Z pošty Rytierika Maxa

Sme šantivé a hravé, smutné aj veselé.
Aj sa občas pohádame, či chyby robíme…
Rýchlo to však dobrým skutkom napravíme.
Pod ochranou Matky našej ľahšie nám to ide.
Jej sme zverili skutky naše…odovzdali seba.
Ona na nás z neba  hľadí, šťastne sa usmieva..

Nie sú nám potrebné šable ani meče,
keď svetom prebíjať sa chceme,
stačí len skutok lásky
a  modlitba k Panne Nepoškvrnenej.

Touto krátkou básničkou sme sa Vám, milí rytierikovia Nepoškvrnenej, chceli trochu predstaviť. Sme skupina “Rytierikov”, žijúcich na východe Slovenska v obci Spišský Štvrtok, ktorá je obklopená  prírodnými krásami Vysokých Tatier a Slovenského Raja. Naša obec je živým centrom Rytierstva Nepoškvrnenej.
Skupina “Rytierikov” bola založená pred deviatimi rokmi a  pod vedením duchovného otca a našej vedúcej, tety Mariky,  funguje dodnes. Sme štyridsaťčlenný kolektív  zložený z  detí a mládeže vo veku od šesť do sedemnásť rokov. Schádzame sa na stretnutiach dvakrát do týždňa v priestoroch, ktoré nám poskytuje fara. Každý z nás je členom  Rytierstva Nepoškvrnenej Panny Márie, a práve preto nepociťujeme žiaden vekový rozdiel, ale všetci spoločne tvoríme jednu rodinu. Sme rodina, v ktorej nechýba smiech a dobrá nálada. Svojou činnosťou a skutkami sa snažíme rozdávať radosť ľuďom okolo nás. Pýtate sa ako?
Naša odpoveď znie: Jednoducho! Zapájame sa do každej slávnostnej liturgie a pripravujeme pobožnosti i kultúrny program pre celú obec, napríklad na sv. Mikuláša, Vianoce, Deň Matiek, Deň Detí a pod. So svojím programom (dramatizácia, moderný tanec,...) sa zúčastňujeme na rôznych okresných i regionálnych súťažiach. Snažíme sa nezabúdať na starých a opustených ľudí,  pre ktorých aspoň raz v roku pripravíme kultúrny program. Ak chceme spraviť aj niečo pre seba, vyšantíme sa na karnevale s názvom Deti  deťom. Rozvíjame aj svoju zručnosť, prispievame svojimi nápadmi, tvoríme rôzne veci – drobnosti, ktoré potešia: vystrihovačky, ozdôbky a pod.
Milí kamaráti. Predstavili sme Vám našu skupinku, ktorá svoj voľný čas trávi tak, aby svojou činnosťou rozdávala radosť a úsmev iným. Nechceli sme sa pritom iba pochváliť, ale skôr povzbudiť tých, ktorí chcú robiť niečo pekné a dobré a nevedia, ako začať. Chceli  by sme sa Vám častejšie prihovárať na stránkach  časopisu Rytier Nepoškvrnenej. Nápady, inšpirácie, ktoré Vám ponúkneme, nech poslúžia všetkým deťom a mládeži, ale aj tým, ktorí chcú s nimi spolupracovať. Budeme radi, keď sa aj Vy podelíte s ostatnými čitateľmi o Vaše skúsenosti, rady a nápady, ako svojou troškou prispieť “k získaniu celého sveta pre Nepoškvrnenú”.
 

Skupina “Rytierikov”  zo Spišského Štvrtka