Zaujímavosti z kresťanského sveta

Parola di Karol

Parola di Karol, čiže Slovo Karola – tak sa nazýva program 1. okruhu ta-lianskej verejnoprávnej televízie RAI, ktorý je venovaný učeniu Jána Pavla II. Každodenná relácia, ktorej vysielanie bolo inaugurované 6. januára 2004, sa začína o 6.20 hod. a trvá necelých 7 minút. Vedie ju sestra Miriam Cavalieri, ktorá tiež vyberá tému každého dielu z troch tisícok pápežských príhovorov a osemdesiatich tisícok strán dokumentov tohto pontifikátu.
 

Rycerz Niepokalanej, S. Severa

Zvláštny darček
Ako novoročný darček venoval kardinál Ricardo Vidal z Filipín každému kňazovi svojej diecézy budík. Chcel ich  takýmto spôsobom povzbudiť, aby kázali krátko. Budík má pomôcť v nacvičovaní schopnosti odovzdať to, čo kňaz chce veriacim povedať, za niekoľko minút a nie za pol hodinu. Kardinál tiež daroval duchovným kalendár so zamysleniami, z ktorých jedno hovorí: „Pre veriacich môže byť dlhá kázeň katastrofou a pre kňazov zbytočnou stratou energie.“

Rycerz Niepokalanej, S. Severa
 

Čínsky biskup: Pápež má právo menovať biskupov

 Čínsky katolícky biskup Li Du´an v exkluzívnom interview pre taliansky misijný časopis Mondo e missione rozhodne vystúpil za jednotu oboch vetiev katolíckej cirkvi v Čínskej ľudovej republike. Li patrí k najuznávanejším osobnostiam katolíckej cirkvi v Číne a vysoko si ho vážia vo Vatikáne ale aj pekinská vláda. V interview biskup Li povedal: „Pápež má právo viesť celú Cirkev, toto právo zahrňuje aj menovanie biskupov.“ Ďalej odmietol nálepku „rebela v cirkvi“, ktorú mu niektorí v „podzemnej cirkvi“ dávajú, a vyhlásil: „Všetci katolíci Číny sú zjednotení v tej istej viere. Pápež Ján Pavol II. rešpektuje obe spoločenstvá a volá nás k jednote.“ Keď v roku 1949 v Číne uchopili moc komunisti, došlo k vážnym napätiam vo vnútri katolíckej cirkvi. Oproti členom Vlasteneckej jednoty čínskych katolíkov, ktorú režim uznáva, stojí v krajine „podzemná cirkev“, ktorá by sa chcela vyhnúť každému kontaktu s komunistickými orgánmi. V praxi sú hranice plynulé – v minulých rokoch stále viac „vlasteneckých“ biskupov získava aj uznanie Vatikánom.
 
KP/-zg-TK KBS